A gyökérkezelés sikeressége nem ítélhető meg azonnal – az általánosan elfogadott álláspont az, hogy 4-5 év után mondható ki a verdikt. Vagyis ha ennyi ideig nem jelentkezik semmilyen panasz, illetve a röntgenfelvételek sem mutatnak eltérést, akkor lezártnak tekinthető a probléma. Ez azonban csak részben igaz, hiszen még ezt követően is adódhatnak olyan körülmények, amik miatt szükségessé válhat a gyökértömés cseréje.
Hogy mik ezek az okok, azzal foglalkozunk most egy kicsit behatóbban.
Milyen esetekben válik szükségessé a gyökértömés cseréje?
A gyökérkezelés talán az egyik legnagyobb precizitást igénylő beavatkozás, amivel sokszor még az egészen reménytelennek tűnő fogak is megmenthetők. Előfordul azonban, hogy a kezelés nem a tervek szerint alakul, és nem sikerül megfelelően elvégezni, ezért újabb fertőzés alakul ki. De vegyük szépen sorba, hogy milyen esetekben válhat szükségessé a gyökértömés cseréje:
- ha a fedőtömés, illetve a kezelt fogra helyezett korona nem zár jól, akkor sajnos baktériumok juthatnak a fogba, és újra kialakulhat a fertőzés;
- amikor például a gyökér formája miatt nem sikerül teljesen eltávolítani a fertőzött szöveteket és fogbelet; ilyen eset lehet, ha a gyökércsatorna görbe, esetleg túl szűk, egyszóval eltér a szokványostól;
- az is előfordulhat, hogy a gyökércsatorna/csatornák fertőtlenítése nem sikerült megfelelően, és emiatt indultak el a káros folyamatok.
Bármi is az ok, a lényeg, hogy ilyen esetekben is lehetséges a beteg fog megmentése, ennek az eszköze pedig a gyökértömés cseréje.
Hogyan történik a gyökértömés cseréje?
A gyökértömés cseréje alapvetően ugyanúgy történik, mint maga a gyökérkezelés. Természetesen egyes lépések eltérnek egymástól, hiszen ebben az esetben először el kell távolítani az esetlegesen felhelyezett borítókoronát, illetve a fogat lezáró tömést. Ezután következhet az ismételt tisztítás és fertőtlenítés, aminél különös figyelemmel kell eljárni, hogy ne alakuljon ki újra a probléma.
Illetve arra is fel kell készülni, hogy maga a beavatkozás több időt vesz majd igénybe, vagyis sokkal tovább tarthat a gyökércsatorna kitisztítása. Ez azonban ne riasszon vissza senkit, mert a másik opció a húzás, amit a lehető legtovább érdemes elkerülni.