Gyökérkezelés: mit kell tudni róla?

gyökérkezelés

A gyökérkezelés egy igazán forradalmi – bár nem új – eljárás, amivel olyan fogakat is meg lehet menteni, amiket régebben el kellett távolítani, mert egyszerűen nem volt más megoldás. Szerencsére ma már van, maga a beavatkozás pedig egyáltalán nem fájdalmas, hiszen egyrészt új protokollokat dolgoztak ki az elvégzéséhez, másrészt olyan hatékony érzéstelenítőket alkalmaznak a fogorvosok, hogy a kezelés teljes időtartama alatt nem érezni gyakorlatilag semmit.

Ennek ellenére vannak, akik mégis tartanak a gyökérkezeléstől, aminek valószínűleg az az oka, hogy sok a megválaszolatlan kérdés ezzel a beavatkozással kapcsolatban. Hogy némileg tisztább legyen a kép, ebben a cikkben megpróbálunk néhány válasszal segíteni neked.

Hány alkalomra van szükség a gyökérkezelés elvégzéséhez?

A gyökérkezelés azok közé a fogászati beavatkozások közé tartozik, amikhez nem elegendő egyetlen alkalom. Ahhoz ugyanis, hogy egy ülés alatt elvégezzük a kezelést, hosszú órákon át kellene a fogorvosi székben ülnöd, ami nem lenne túlzottan kellemes számodra, ezért ezt nem is várja el tőled senki. Azt mondhatjuk, hogy általában 2-4 alkalomra van szükség egy gyökérkezeléshez, de ez persze mindig az adott esettől függ. Komplikációk esetén ugyanis elképzelhető, hogy ennél hosszabb idő alatt végezhető csak el a beavatkozás, ami azonban viszonylag ritkán fordul elő.

Érezhetek fájdalmat a gyökérkezelés alatt és után?

A korszerű érzéstelenítő készítményeknek köszönhetően maga a beavatkozás nem jár fájdalommal. Vagyis ettől egyáltalán nem kell tartani. De! A kezelés után, illetve a végleges tömés behelyezése után két-három napig jelentkezhet némi fájdalom – például harapásra, melegre stb. –, és kellemetlen érzés, ami nem tekinthető rendellenesnek. Ilyenkor szedhetsz fájdalomcsillapítót, viszont ha pár nap után sem javul a helyzet, akkor vissza kell menni a fogorvoshoz, hogy ellenőrizze, pontosan mi okozza a panaszokat.

És ha nem múlik el a fájdalom, az mit jelent?

A fájdalom soha nem jelent jót, ha tehát a gyökérkezelés után lüktet egy fog, akkor ott bizony valami komolyabb gond van! Előfordulhat, hogy a gyökércsatornában élő szövet maradt, illetve a gyulladást okozó baktériumokat nem sikerült maradéktalanul eltávolítani. Viszont azt fontos megemlíteni, hogy a gyökérkezelések 90-95%-a teljesen sikeres, azaz nincs szükség utókezelésre. Ami még lényeges, hogy ha bármilyen rendellenességet tapasztalsz, akkor ne halogasd az időpontkérést!

Bedagadhat az arcom, illetve begyulladhat az ínyem gyökérkezelés után?

Erre is kicsi az esély, amennyiben a beavatkozás sikeres volt. Ha mégis dagadni kezd az arcod, az azt jelenti, hogy a gyulladás kiújult, azaz irány újból a fogorvos! Ami a fogínyt illeti: normál esetben az ínyeden sem jelentkezik semmilyen elváltozás – nem duzzad, nem lesz vörös stb. –, viszont ha mégis, akkor meg kell nézetni a fogorvossal, mert lehet, hogy újabb beavatkozásra lesz szükség, netán mégis ki kell húzni a fogat.

Kialakulhatnak komplikációk a gyökérkezelés után?

A meglehetősen nagy foganyagveszteség miatt a gyökérkezelésen átesett fogak gyakran nem tudnak ellenállni az őket érő terhelésnek, és egyszerűen eltörnek, ám ezen lehet segíteni. Egyrészt kerülhet rájuk korona, valamint a gyökércsapos fogpótlás is jó megoldás lehet. Illetve a gyökérkezelt fogat akár rögtön a beavatkozás után érdemes koronával borítani, az ugyanis megvédi a külső hatásokkal szemben, így az ilyen fog sokkal tovább megőrizhető.

Egy másik lehetséges komplikáció, hogy az ideiglenes tömés kiesik a fogból. Pánikra azonban ilyenkor sincs semmi ok, hiszen mint ahogy a neve is mutatja, az ideiglenes tömés nem végleges. Csupán azt a célt szolgálja, hogy a gyógyszeres tömés behelyezése után lezárja a fogat, és ne kerüljenek idegen anyagok, illetve baktériumok a kitisztított gyökércsatornába. Ráadásul az ideiglenes tömés anyaga sokkal puhább, mint a normál tömésé, ami egyben azt is jelenti, hogy nem annyira tartós. A lényeg, hogy ebben az esetben is minél előbb vissza kell menni a rendelőbe, hogy a lehető legrövidebb ideig maradjon védtelen a fog.

Összegzésképpen elmondható, hogy a gyökérkezelések nagyobb százalékban sikeresek, ha azonban bármilyen probléma jelentkezik, nem szabad halogatni a kezelőorvos felkeresését.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top