Miért szükséges az állapotfelmérés?

Ha rendszeresen olvasod a cikkeinket, akkor biztosan kívülről fújod már, hogy az összes kezelésünket állapotfelmérés előzi meg. De miért is van erre szükség? És pontosan mit foglal magában? Ezekre a kérdésekre adunk most részletesebb választ.

Miért szükséges az állapotfelmérés?

A páciensek a legtöbb esetben egy konkrét problémával keresik fel a rendelőnket. Fáj a foguk, fogpótlásra vagy fogszabályozásra van szükségük, szeretnének végre megszabadulni a fogkőtől, esetleg a bölcsességfog okoz problémát a számukra. Ahhoz azonban, hogy pontos képet kapjunk a fogak valós állapotáról, és felállíthassuk a diagnózist, nem elég a páciens beszámolóira hagyatkozni, hanem alapos vizsgálatra van szükség.

Az állapotfelmérés két lépésből áll. Az első a fizikális vizsgálat: ilyenkor mondja azt az orvos, hogy nyissuk nagyra a szánkat, ő pedig megnézi, hogy mi is a „helyzet” odabent. Néha egy-egy fogat megkapargat azzal a fura, hegyes kis eszközzel – az úgynevezett fogászati szondával –, hogy ellenőrizze az állapotát.

A fizikális vizsgálat azonban nem fed fel mindent a fogak egészségéről, valamint az íny alatti történésekről, ezért az állapotfelmérés mindig kiegészül a modern diagnosztika eszközeivel. A panorámaröntgennel, illetve bizonyos esetekben – mint például a fogimplantátum beültetésénél – a 3D CT-vel.

Az így összegyűjtött információk birtokában pedig jöhet a következő lépés, azaz a kezelési terv elkészítése.

A személyre szabott kezelési terv elkészítése

Az állapotfelmérés célja tehát az, hogy átfogó képet kapjunk a páciens fogászati státuszáról. Hiszen csakúgy, mint minden fogsor, a problémák is egyediek, ezekre az egyedi problémákra pedig egyedi megoldásokat javasolunk, sőt, a legtöbbször nem is egyet! A kezelési tervben szereplő lehetőségek megvitatása, valamint a felmerülő kérdések megválaszolása után pedig a pácienssel közösen kiválasztásra kerül a leginkább megfelelő opció.

Fontos, és nem lehet elégszer elmondani, hogy ha valami szokatlant tapasztalsz, akkor minél előbb jelentkezz be a fogorvoshoz! Az állapotfelmérés nem fájdalmas, és teljes mértékben biztonságos, ám ha túl sokáig vársz, akkor a kezdetben egyszerűbb problémák is sok kellemetlenséget okozhatnak.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top