Mi az a konzerváló fogászat?

konzerváló fogászat

A fogorvoslásnak többféle ága létezik: az esztétikai fogászat mellett napjainkban az endodonciáról is egyre több szó esik, ami a gyökérkezelés mellett a gyökércsatornát, illetve a fogbél megbetegedéseit érintő kezeléseket foglalja magában. A legismertebb terület azonban a konzerváló fogászat, minden bizonnyal nem véletlenül, hiszen itt végzik el a legtöbb beavatkozást a fogorvosok a fogtöméstől a fogkő-eltávolításig.

De mi is az a konzerváló fogászat, és milyen kezeléseket foglal magában?

Konzerváló fogászat: a cél a saját fogak megtartása

Ma a fogászati beavatkozások elsődleges célja a saját fogak megmentése, a húzáshoz csak a legvégső esetben fordulnak a fogorvosok. Nem volt ez mindig így, hiszen sem a szükséges ismeretek, sem pedig a megfelelő eszközök nem álltak rendelkezésre, ezért egy durva szuvasodás esetén egyszerűbb volt eltávolítani a beteg fogat, mint hetekig, vagy akár hónapokig kísérletezgetni vele.

A szemlélet szerencsére rengeteget változott, és napjainkban a fogorvosok már azt tartják szem előtt, hogyan tudják megőrizni, konzerválni a fogakat, amihez viszonylag széles az eszköztáruk: a modern tömőanyagok mellett olyan eljárásokat dolgoztak ki, amikkel még egy első ránézésre reménytelennek tűnő fog számára is nyerhető némi idő.

A konzerváló fogászat tehát azokat a kezeléseket foglalja magában, amikkel megtarthatók a saját fogak, illetve visszaállítható a rágófunkció, valamint a fogak esztétikája.

Mik a konzerváló fogászat legfontosabb területei?

A konzerváló fogászat, azaz más néven a fogmegtartó kezelések legfontosabb területét az esztétikus tömések jelentik, ami nem véletlen, hiszen a szuvasodás az egyik leggyakoribb fogászati betegség. A fényre kötő, fehér tömésekkel ráadásul úgy hozható rendbe a probléma, hogy szinte észre sem lehet venni a beavatkozást, a fog pedig a megfelelő szájhigiénia mellett még évtizedekig használható lesz.

Túlságosan kiterjedt szuvasodás esetén a tömést gyakran úgynevezett fogbetétekkel váltják ki, mert az előbbi nem jelentene tartós megoldást. A betéteket – inlay és onlay – nem a fogorvos csinálja meg a rendelőben, hanem fogtechnikus előzetes lenyomatvétel után, majd az orvos ragasztja be szakszerű előkészítés után. A gyökérkezelés szintén a nagyobb szuvasodások okozta károk enyhítését szolgálja, amivel az elhalt, sérült szövetek, illetve idegek eltávolítása után a fog egy újabb esélyt kaphat.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top