Dentálhigiénia: a megelőzés a 20. század eleje óta létezik

megelőzés

Ma már különösen hangzik, de volt idő, amikor a megelőzés nem tartozott a fogorvos feladatai közé. Ha valakinek valamilyen fogászati problémája volt – fogfájás, szuvasodás stb. –, akkor felkereste a rendelőt, az orvos pedig a tudása szerint, illetve az akkoriban rendelkezésre álló eszközök és anyagok felhasználásával igyekezett meggyógyítani azt. Egészen a 20. század elejéig kellett várni arra, hogy a prevenció is elnyerje a méltó helyét, de kezdjük az elején!

A fogszútól a káros baktériumokig

Hogy miért alakulnak ki a fogakat érintő különféle betegségek, azzal kapcsolatban hajmeresztő elméletek születtek: a fogszú az egyik közismert „rosszfiú”, aminek a szuvasodás létrejöttét tulajdonították, de úgy általában nem különösebben keresték az okokat. A fogak tönkremennek, és pont! Ha pedig már tönkrementek, akkor ki kell húzni, vagy be kell tömni őket, és itt véget is ért a fogász feladata. Aztán a 19. és 20. század fordulóján megtalálták az összefüggést a szájban élő káros baktériumok, valamint a fogászati problémák között, ez pedig mindent megváltoztatott.

Elsőként egy Alfred Fones nevű amerikai fogorvos jött rá a megelőzés szerepére, azaz arra, hogy a megfelelő szájápolással csökkenteni lehet a kórokozók számát a szájban, ezzel pedig elkerülhető a fogak romlása. Mivel neki magának a rengeteg munka mellett nem volt ideje a dentálhigiénikusi feladatok ellátására, egyik unokatestvérét, Irene Newmant tanította be rá. Nem sokkal később pedig egy programot is elindítottak, amelynek keretein belül dentálhigiénikusokat képeztek.

A megelőzés fontosságát ma már mindenki elismeri

Az akkor forradalmi lépés napjainkban már teljesen természetes, és a megelőzés éppen olyan fontos, mint a már kialakult betegségek gyógyítása. Annyira, hogy évente akkor is javasolt a fogászati ellenőrzés, ha a páciensnek egyébként semmiféle konkrét panasza nincs. Ez két szempontból is hasznos: egyrészt azért, mert néha minden különösebb előjel nélkül alakul ki egy-egy szuvasodás, illetve egyéb probléma. Másrészt az a megfontolás is közrejátszik benne, hogy minél előbb derül fény a bajra, annál egyszerűbb és olcsóbb a kezelése.

A fogszún pedig ma már csak nevetünk, mint ahogy azokon a babonákon is, amikkel annak idején a fogfájást próbálták elűzni.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top