A keszekusza, kiálló szemfogak – amiket egyébként farkasfognak is neveznek –, gyerekkorban még akár aranyosnak is tűnhetnek, a felnőtteknél viszont inkább csak a problémák forrását jelentik. Egyrészt esztétikailag is nagyon zavaró lehet, hogy a szemfogak nem illeszkednek szabályosan a fogsorba, de a torlódás miatt ezen a területen könnyebben alakulhat ki szuvasodás is. Éppen ezért érdemes kezelésbe venni őket akár fogszabályozással, akár egyéb beavatkozásokkal.
Miért jelentenek gondot a kiálló szemfogak?
A szemfogakkal többféle rendellenesség is előfordulhat; azt is mondják, és talán nem minden ok nélkül, hogy ezek a leginkább problémás fogak. (Bár ehhez a kijelentéshez a bölcsességfogaknak azért lenne egy-két „szavuk”.) De térjünk vissza a szemfogakhoz, azok közül is mindenekelőtt a felsőkhöz: bizonyos esetekben a formájuk jelenthet gondot, mert aránytalanul hosszúak vagy hegyesek, máskor abból származik a baj, hogy nincs elég hely a számukra.
Ilyenkor nem tudnak rendesen áttörni egy útban lévő másik fog miatt, ezért nem illeszkednek be jól a fogívbe: előfordulhat, hogy a soron kívül helyezkednek el, vagy soron belül maradnak ugyan, de szabálytalan pozícióban állnak. És mint ahogy már írtuk, egyrészt látványra sem túl szépek az ilyen kiálló szemfogak, másrészt a szuvasodás esélye is jóval nagyobb lesz, hiszen elég nehéz megtisztítani az így keletkező réseket.
Hogyan kezelhetők a kiálló szemfogak?
A kiálló szemfogak többféle módszerrel is szépen korrigálhatók. Ezek közül az egyik a viszonylag időigényes fogszabályozás, amihez ráadásul helyhiány esetén foghúzásra is szükség lehet. Ezt a módszert mind a soron kívül elhelyezkedő, mind pedig a soron belül torlódott szemfogak esetén lehet alkalmazni, viszont fontos megemlíteni, hogy a soron kívül elhelyezkedő fogak esetén vagy ez van, vagy a foghúzás.
A probléma emellett a fogak újraformázásával, kerámia héjak alkalmazásával, illetve fogászati korona felhelyezésével is megszüntethető. Hogy kinek melyiket érdemes választani, azt nem árt az előzetes konzultáció során alaposan átbeszélni a fogorvossal, hiszen mindegyik megoldásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, és csak ezek pontos ismeretében lehet a helyes döntést meghozni.