Mégis, mitől lenne olyan nehéz a fogkefeválasztás? A kérdés jogos, hiszen a megfelelő eszköz megtalálása nem tűnik különösebben bonyolultnak: az ember bemegy a drogériába, a kosarába teszi a legszimpatikusabbat, és ennyi. Vagy mégsem? Léteznek olyan szempontok, amiket mérlegelni kell a vásárlás előtt? És ha igen, mik azok?
Ebben a cikkben ahhoz adunk 3 tippet, hogyan találhatod meg az igényeidnek, illetve az esetleges fogászati problémádnak leginkább megfelelő fogkefét, illetve hogy mire figyelj oda a kiválasztásánál.
1. A fogkefeválasztás első szabálya: legyen kis fejű és puha sörtéjű
Több cikkben és posztban is leírtuk már, hogy amikor fogkefét keresel, akkor érdemes azok között szétnézned, amiknek viszonylag kicsi a fejük, és puhább a sörtéjük. A fej mérete azért fontos, mert egy nagyobb, bumfordibb nem igazán fér el a szájban, és nehezebben is irányítható, ami miatt a fogak felszínének egy részét – sőt, könnyen lehet, hogy teljes fogakat! – kihagyod fogtisztítás során. Egy kompakt fejjel azonban könnyen hozzáférhetsz a hátsó rágószervekhez, és szépen el tudod róluk távolítani a nem kívánatos szennyeződéseket.
A sörte keménysége szintén egy fontos kritérium a fogkefeválasztás során. Ha ugyanis túlságosan kemény, akkor sérüléseket okozhat az ínyen, de akár a fogzománc is a kárát láthatja. Már csak azért is, mert sokan súrolják erősen a fogaikat, és ha ezt ráadásul durvább sörtéjű fogkefével teszik, nagyon sokat árthatnak a fogaiknak.
2. tipp: a sűrűbb csomózás jobb
Általánosan tehát az a szabály, hogy a fogkefe legyen kis fejű, illetve puha sörtéjű. Plusz még egy szempontot érdemes figyelembe venni a döntésnél: a csomózást. Itt az a jó, ha minél sűrűbb a sörte, ugyanis annál hatékonyabb tisztítást tesz lehetővé. Ami logikus, hiszen nem nehéz belátni, hogy egy ritkább sörtéjű eszköz kisebb felületen tud érintkezni a fogakkal, illetve az ínnyel, így több lepedéket is hagy rajtuk.
Ma már egyes gyártók feltüntetik a csomagoláson a sörteszámot, ami megkönnyíti a választást, de ha mégsem, akkor marad a szemrevételezés, amivel elég jól be lehet lőni, hogy melyik a sűrűbb.
3. tipp: fogkefeválasztás során vedd figyelembe a speciális igényeket is!
Azt tehát már tisztáztuk, hogy ha nincs semmilyen extra körülmény, akkor milyen alapfogkefét ajánlott venni. De mi a helyzet akkor, ha valaki fogszabályozót visel? Vagy valamilyen fogpótlása – korona, fogászati híd, implantátum stb. – van? Akkor bizony nem árt olyan eszközöket beszereznie pluszban – vagyis a normál fogkefe mellé –, amiket kifejezetten a felsorolt esetekre fejlesztettek ki. Nézzük, hogyan kell ilyenkor eljárni!
- Fogszabályozó: mivel a készülék elemei közé viszonylag könnyen beszorul az ételmaradék, szükség lesz egy olyan eszközre, amivel ezeket a szennyeződéseket el tudod távolítani. Ellenkező esetben a felgyülemlett lepedékben gyorsan elszaporodnak a káros baktériumok, ami fogszuvasodáshoz és ínygyulladáshoz vezethet. Lehet az egy egycsomós, vagy egy kétsoros fogkefe – mindkettő kiválóan alkalmas a feladat ellátására.
- Fogászati korona, híd, implantátum: a felsorolt fogpótlások esetén különösen fontos a hatékony ápolás, hiszen csak így őrizhetők meg hosszú éveken át. Az egycsomós, tökéletesre formázott sörtéjű fogkefékkel remekül oda lehet férni az implantátumok, hidak és koronák melletti fogakhoz, valamint az ínyhez, ezáltal biztosítható a megfelelő tisztítás.
- Ínyproblémák: érzékeny, vérző íny esetén nem az a megoldás, ha valaki nem mos fogat, hanem az, ha azt a legjobb fogkefével teszi. Vagyis ilyenkor még lényegesebb a puha sörte, illetve a kíméletes fogtisztítás.
- Fogkőre való hajlam: ha valaki különösen fogékony a fogkő kialakulására, akkor választhat félkemény sörtéjű fogkefét is, amivel hatékonyabban távolítható el a plakk. Arra viszont figyelni kell, hogy az íny ne sérüljön fogtisztítás közben.
A fogkefeválasztás mellett természetesen a helyes technika alkalmazására is nagy hangsúlyt kell fektetni, de a változatos és egészséges táplálkozásra, valamint a rendszeres fogászati ellenőrzésre is oda kell figyelni!