Az éves fogászati ellenőrzés azok között a teendők között szerepel, amit sokan nem vesznek igazán komolyan. Nem feltétlenül a lustaság miatt, hanem mert mindig akad olyan elfoglaltság, ami felülírja, és ami miatt folyamatosan tolódik. Pedig érdemes évente – esetleg félévente – rászánni azt a fél órát, mert a kontroll sok szempontból hasznos a megelőzéstől a korai diagnosztikáig.
A fentiek alátámasztásaként most 3 olyan érvet sorakoztatunk fel, amik az éves fogászati ellenőrzés mellett szólnak, és rávilágítanak a szükségességére.
1. Megelőzés, mint a fogászati ellenőrzés fő célja
A fogászati ellenőrzés talán legfontosabb célja a megelőzés. Ez egyben azt is jelenti – azaz elsősorban azt jelenti –, hogy akkor is el kell menni rá, ha semmilyen kellemetlenséget nem tapasztalnak a páciensek. Ha ugyanis már jelentkezik a fájdalom, az ínyvérzés, vagy bármilyen egyéb tünet, akkor kezelésre kell bejelentkezni, ami egy egészen más történet.
De hogyan előzi meg a kontroll a fogászati betegségeket, például a szuvasodást? Ezzel kapcsolatban pontosítanunk kell, hiszen alapvetően arról van szó, hogy az ellenőrzésnek köszönhetően a kezdeti szakaszban derül fény a problémákra, és így még azelőtt meg lehet kezdeni a kezelésüket, hogy súlyosabb szakaszba lépnének. Vegyük a már említett fogszuvasodást, ami hónapok, vagy akár évek alatt alakul ki, gyakran teljesen észrevétlenül. Viszont minél előbb felfedezik, annál egyszerűbb és olcsóbb lesz a megszüntetése.
De nemcsak a fogak egészségével kapcsolatos gondokat lehet kiszűrni a fogászati kontroll alkalmával, hanem a szájüregi rákot is, ami az összes daganatos megbetegedés közel 2%-át teszi ki.
2. A fogászati kiadások csökkentése
Az előző ponthoz szorosan kapcsolódnak a még ma is szemérmesen kezelt anyagiak. Pedig senkinek nem kell részletezni az összefüggést, hiszen a matek pofonegyszerű: minél komolyabb beavatkozásokra van szükség, annál mélyebben kell a pénztárcába nyúlni. Vagyis nagyon nem mindegy, hogy helyre lehet-e hozni egy fogat egy töméssel, vagy gyökérkezelésre, esetleg valamilyen fogpótlásra lesz szükség.
3. A fogászati ellenőrzés jó alkalmat teremt a megfelelő kapcsolat kialakítására a fogorvossal
Senki nem szeret fogorvoshoz járni, de akiknek jó a kapcsolatuk a fogorvosukkal, azok szívesebben mennek a rendelésre. A bizalom azért is fontos, mert sokan tartanak a beavatkozásoktól, viszont a félelmet egy jó személyes viszonnyal oldani lehet.