A fogászati implantátum a ma ismert legmodernebb megoldás az elvesztett fogak pótlására, amit egyre többen választanak. Ennek egyik oka, hogy magának az eljárásnak a sikerességi rátája egyre nagyobb – hozzávetőleg 95% –, és az utóbbi években a beavatkozás költségei is csökkentek. Hogy hogyan történik a műgyökér beültetése, azt itt elolvashatod, az implantátumok fajtái pedig ebből a cikkből ismerhetők meg.
Nézzük, hogy milyen tulajdonságok alapján csoportosíthatjuk az implantátumokat, és hogy milyen műgyökerek tartoznak az egyes kategóriákba.
Az implantátumok fajtái anyaguk szerint
A fogászati implantátumok az anyagukat tekintve készülhetnek titánból, valamint cirkonból. Mindkét anyagra jellemző, hogy biokompatibilis, vagyis nem okoz allergiás reakciót, és tökéletesen képes beépülni a csontba.
A műgyökereket ezenkívül ellátják különféle bevonatokkal is, hogy ezzel is segítsék a csontosodást, valamint a stabilitást. Ez a bevonat lehet hidroxiapatit – ami egyébként a csontok legfőbb szervetlen összetevője –, más esetekben pedig mikrobarázdált felületet alakítanak ki rajtuk ugyanebből a célból.
Kicsitől a nagyig
Az implantátumok fajtái meghatározhatók a méretük szerint is. Ebben az esetben azonban nem a hosszúság számít, hanem a műgyökér átmérője. Ennek megfelelően megkülönböztetünk mini, standard és széles platformú implantátumokat.
- A mini implantátumok 2-3,5 milliméter szélesek, és elsősorban olyankor választják őket, amikor nem áll rendelkezésre elegendő csontállomány – leginkább időseknél –, és ha nincs elég hely két foggyökér között.
- Standard implantátumok: 3,5-4,2 mm szélesek, és a frontfogak pótlásánál használják ezeket a vékony és rövid műgyökereket.
- Széles platformú implantátumok: a hátsó rágófogak pótlásánál alkalmazott műgyökerek 4,5-6 mm átmérőjűek.
Egyfázisú és kétfázisú műgyökerek
Végül még egy szempont az implantátumok fajtái kapcsán: léteznek egyfázisú, valamint kétfázisú műgyökerek. Az egyfázisú implantátum azt jelenti, hogy ilyenkor egy hosszabb műgyökeret ültetnek be, ami valamennyire túlnyúlik az íny vonalán. Amikor a terület összevarrásra kerül, ez a rész kissé kilóg, nem kerül az íny alá. Pár hónapnyi regenerálódási idő után ennek köszönhetően nincs szükség újabb műtétre, ugyanis egyből felhelyezhető az implantátumra a korona.
Ha egy implantátum kétfázisú, akkor a beültetése után az ínyszövetet teljesen összevarrja az orvos, majd a gyógyulási idő letelte után egy újabb beavatkozás következik. Ennek során szabaddá teszik a műgyökér nyaki részét, amire ezután kerül rá a felépítmény, arra pedig a fogpótlás.
Emellett lehetőség van arra is, hogy foghúzás után azonnal behelyezzék a műgyökeret, ami így sokkal gyorsabban gyógyul és csontosodik be.