Stressz és fogbetegségek: lehet kapcsolat?

stressz és fogproblémák

A stressz sajnos a mindennapjaink szerves része, hiszen a munkától a családig annyi feladattal kell megbirkóznunk, amennyivel nem mindig bírunk el. Azzal kapcsolatban számtalan kutatás született, hogy ez a rengeteg idegeskedés milyen következményekkel járhat az egészségre: a vérnyomásra, az emésztő- és idegrendszerre, és még hosszan sorolhatnánk. Ami viszont meglepő, hogy a stressznek a fogakra is lehet negatív hatása, azaz a fogbetegségek hátterében is állhatnak lelki okok.

Hogy hogyan vezethet a stressz fogfájáshoz, ínygyulladáshoz stb., azt próbáljuk meg most kideríteni.

A túlzott stressz számos fogproblémát okozhat

A stressz számos módon járulhat hozzá a fogak romlásához. Az egyik, talán legismertebb következmény az éjszakai fogcsikorgatás, aminek a hátterében ugyan több tényező is állhat – például egy túl magas fogtömés –, de a stressz is gyakori kiváltója. A fogszorítás következtében pedig könnyen lepattanhat a fogzománc, érzékenyé válhat a fognyak, ami fájdalommal is járhat, de az állkapocs ízületeire is károsan hat, hiszen ezek az ízületek begyulladhatnak a folyamatos, túlzott erőhatás miatt.

A stressz a fogcsikorgatás mellett a reflux, illetve a gyomorsavtúltengés kialakulásához is hozzájárulhat. És hogy milyen kapcsolatban vannak ezek a betegségek a fogakkal? A nyelőcsőből visszaáramló gyomorsav megváltoztatja a száj pH-ját – savas irányba tolja el –, ez pedig fogszuvasodáshoz, illetve a fogak, valamint a fogzománc eróziójához vezethet. Ez egyrészt nem kifejezetten szép látvány, hiszen a sárgás dentin előtűnik, másrészt egy ilyen fog sokkal könnyebben törik, illetve érzékennyé válhat a hidegre és a melegre.

Lelki okok is állhatnak a fogfájás hátterében

A fogak a legtöbb esetben valamilyen fogbetegség miatt kezdenek fájni. Egy kiterjedt szuvasodás, vagy éppen egy súlyosabb ínygyulladás a szükséges kezelések nélkül idővel fájdalmat okozhat, ami a megfelelő beavatkozással megszüntethető.

De megeshet, hogy egy fogon semmilyen fizikális elváltozás nem látható, mégis fáj. Ilyenkor előfordulhat, hogy a fájdalom lelki eredetű, amire tudományos bizonyíték ugyan nincs, de az biztos, hogy a stressz – a szorongás, a depresszió stb. – rengeteg káros folyamatot képes elindítani a testünkben.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top