Műfogsor tisztítása: így használhatod sokáig!

műfogsor tisztítása

A kivehető műfogsor tisztítása azért különösen fontos téma, mert a protézis az egyik leggyakrabban alkalmazott fogpótlási eljárás. Bizonyos esetekben azért választják a páciensek, mert ez a leggazdaságosabb opció, máskor pedig egyszerűen a biológia szól közbe, ugyanis nincs lehetőség fogászati implantátum beültetésére. (Akár egy meglévő súlyos betegség miatt, akár más okból.)

Szerencsére napjainkra annyit fejlődött a fogtechnika, és persze a fogászat, hogy az ilyen fogpótlások esztétikailag is teljesen kielégítő megoldást nyújtanak, és nem hogy szégyenkezni nincs oka annak, aki kivehető fogsort visel, de még elismerő bókokat is kaphat! Természetes továbbá az az igény is, hogy a kész fogpótlás a lehető legtovább tartson, és ne kelljen néhány év után újat csináltatni, de! Ehhez nem elég, hogy a protézis kiváló anyagokból készül, a páciens részéről is sok odafigyelést igényel a megfelelő ápolás, amit most alaposabban is körbejárunk.

A kivehető műfogsor tisztítása: mindennapi teendők

Igaz, hogy a kivehető protézis nem saját fog, viszont sok szempontból hasonlóan viselkedik ahhoz. Mire gondolunk? Arra, hogy ugyanúgy hajlamos az elszíneződésre, és a lepedék, valamint a fogkő is képes megtapadni, megtelepedni rajta, ha kimaradnak a tisztítások. Azt pedig nem kell magyarázni, hogy a fogkő a fogsoron sem mutat jól, azt is képes elcsúfítani.

Illetve az elhanyagolt protézis esetén nemcsak a szennyeződések jelentenek problémát, hanem a káros baktériumok is, amiknek nem számít, hogy a lepedék a saját fogakon van, vagy egy fogpótláson, bármiben megélnek. A kivehető fogsorok esetén ráadásul még a gombákkal is számolni kell, amik a kórokozókkal együtt egyrészt rossz leheletet okoznak, másrészt ínygyulladáshoz is vezethetnek.

Éppen ezért a műfogsor tisztítása során az alábbi lépéseket ajánlott követni:

  • napi kétszeri tisztítás: igen, pontosan úgy, mint a saját fogaknál! Vagyis reggel és este érdemes egy „nagy generált” végezni langyos vízzel. És hogy fogkrémmel vagy anélkül? A legtöbb pasztával az a gond, hogy nagyobb szemcséket, illetve olyan összetevőket tartalmaz, amik árthatnak a fogsor anyagának, felsérthetik azt. Az így porózussá váló felületen pedig sokkal könnyebben tapadnak meg a bacik és a lepedék. Viszont lehet használni folyékony szappant az alaposabb tisztításhoz, amit jól le kell öblíteni, valamint meg lehet kérdezni a fogorvost, ő mit ajánl.
  • speciális eszközök alkalmazása: ma már léteznek olyan fogkefék, amikkel jóval könnyebb a műfogsor tisztítása. Ezeknek a speciális keféknek két egymástól eltérő fejük van: az egyik a külső és belső ívekhez, a másik pedig a mélyedésekhez készült. Így gyakorlatilag nem marad olyan része a fogpótlásnak, amihez ne lehetne hozzáférni.
  • étkezések után egy gyors öblítés: a reggeli és esti alaposabb tisztítás mellett nem árt pár percre minden étkezés után a csap alá tartani a protézist, és langyos vízzel lemosni róla az ételmaradékot, hogy esélyük se legyen a kórokozóknak.
  • az íny ápolásáról sem szabad megfeledkezni: amilyen fontos a műfogsor tisztítása, legalább annyira oda kell figyelni az íny ápolására is. Ehhez egy puha sörtéjű fogkefére van szükség, amivel óvatosan át kell dörzsölni az ínyt, ezáltal serkentve a vérkeringést.
  • éjszakára vízbe vele!: amennyiben nincs a szájban, az akrilát protézist éjszakára hideg vízbe kell helyezni, ellenkező esetben kiszárad, és eldeformálódik. Fontos, hogy mindig friss vizet kell engedni!

Műfogsor tisztítása heti szinten

A műfogsor tisztítása nem teljes fogsortisztító tabletta alkalmazása nélkül. A fogsortisztító tabletták ugyanis képesek a makacsabb elszíneződések és szennyeződések eltávolítására, illetve a káros baktériumokat is elpusztítják, ezért minden héten egyszer érdemes „bevetni” őket. Sőt, már fehérítő hatású tablettákat is gyártanak, illetve olyanokat, amik megkímélik a részleges kivehető fogpótlások fém részeit.

Mi a teendő, ha fogsorragasztót használok?

Fogsorragasztó használata esetén elsősorban arra kell odafigyelni, hogy az anyagból egy kis darabka se maradjon a protézisen, különben felszaporodnak benne a baktériumok. A krémmaradvány ráadásul a következő felhelyezésnél is problémát jelenthet, mert megnehezíti a protézis megtapadását.

Hogy mit érdemes kerülni a műfogsor tisztítása során, arról a következő cikkben olvashatsz majd.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top