Gyökértömés cseréje: hogyan történik?

gyökértömés cseréje

A gyökértömés az a nagyon precíz kezelés, amivel még egy esélyt kaphat a beteg, sérült fog, mielőtt a végső megoldáshoz, vagyis a húzáshoz kellene folyamodni. A megfelelően elvégzett beavatkozással a fog még jó néhány évig használható lesz, előfordulhat azonban, hogy ki kell cserélni a gyökértömést. Ez a fejlemény elsőre talán ijesztően hangzik, de érdemes inkább arra gondolni, hogy ha sikeres az eljárás, akkor nem kell eltávolítani a fogat, és nem kell a fogpótlás folyamatába belevágni.

Hogy hogyan történik a gyökértömés cseréje, és milyen okok vezethetnek hozzá, azt tovább olvasva megtudhatod.

Miért kell kicserélni a gyökértömést?

A gyökérkezelés során az egyik fontos lépés a gyökércsatorna kitisztítása, de a fertőtlenítésre is nagy hangsúlyt kell fektetni. Hiszen a beavatkozás során el kell érni, hogy az elhalt szövetek, valamint a baktériumok teljes mértékben eltávolításra kerüljenek. Ha ugyanis ez nem történik meg, akkor a gyulladásos folyamatok újra elindulhatnak. A gyökércsúcsig érő gyökértömés, és a fedőtömés elkészítése ugyancsak különös odafigyelést igényel, hogy tökéletes legyen az illeszkedés, a széli zárás.

Amennyiben a gyökérkezelés valamelyik lépése nem sikerül tökéletesen, akkor idővel az adott fognál ismételten problémák jelentkezhetnek: duzzanat alakulhat ki a fog körül, harapásra, illetve tisztításkor érzékeny lehet a fog, fájhat stb. Ilyenkor egy röntgenfelvétel készítését követően az orvos megállapítja, hogy mi a helyzet, és eldönti, ki kell-e cserélni a gyökértömést.

Hogyan történik a gyökértömés cseréje?

A gyökértömés cseréje lényegében ugyanazt a „menetrendet” követi, mint az eredeti beavatkozás. Mit jelent ez? A fogorvos először eltávolítja a fogat borító tömést – vagy koronát –, majd a gyökértömést, feltárja a gyökércsatornát/gyökércsatornákat, végül kitisztítja és fertőtleníti, átöblíti azokat. A cél, hogy ezúttal tényleg ne maradjanak sem kórokozók, sem pedig fertőzött szövetek a gyökércsatornában. Ha ez megvan, akkor gyakran gyógyszeres tömés kerül a fogba, amit akár többször is cserélni kell, mielőtt a végleges gyökértömés elkészül.

A gyökértömés cseréjekor azt mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a kezelés tovább is tarthat, mint az első beavatkozás. Addig ugyanis nem lehet lezárni a fogat, amíg nem teljesen problémamentes, egy „visszaeső” fog esetén pedig sokkal bonyolultabb lehet a gyökércsatorna megtisztítása.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top