A gyökértömés sokak számára még mindig mumus, pedig egyáltalán nem kellene félni tőle. Hiszen a folyamat szinte teljesen fájdalommentes: egy kis érzéstelenítő zselé, egy apró tűszúrás, a zsibbadás elmúltával pedig némi kellemetlenség, és ennyi az egész. De mi is pontosan a gyökérkezelés menete, azaz hogyan történik a beavatkozás?
Gyökérkezelés menete: miért van szükség gyökértömésre?
Mielőtt belemennénk a részletekbe, tekintsük át, hogy mikor kell gyökérkezelést végezni, vagyis milyen esetben lehet szükség erre a fogmentő beavatkozásra. Az ok viszonylag könnyen megfogalmazható: amikor kiterjedt szuvasodásról van szó. De mi számít kiterjedt szuvasodásnak? És hogyan jut el a fog addig az állapotig, amikor egy sima tömés már nem elég a betegség kezeléséhez?
Gondolj bele, hogy van egy fogad, aminél elindul a szuvasodás, de kihagyod az éves kontrollokat, és annyira nem is tűnik vészesnek a dolog. Aztán telik az idő, és a fertőzés lassan eléri a fogbelet (pulpa), a fog gyökerét és az idegeket, amik fokozatosan elhalnak. A fogkamrában elszaporodnak a káros bacik, sőt, akár tályogok is megjelenhetnek a fog mellett.
Ha ennyire előrehaladott a szuvasodás, ott már nem elég az esztétikus tömés – a probléma gyökeréig kell hatolni. A fentiek ismeretében nézzük akkor, hogy mi a gyökérkezelés menete!
Mi pontosan a gyökérkezelés menete?
A gyökérkezelés menete lépésről lépésre a következő:
- Diagnózis felállítása: röntgenfelvétel a beteg fogról, illetve fizikális vizsgálat.
- A terület érzéstelenítése, ami nem jár nagyobb fájdalommal, mint egy szúnyogcsípés.
- A fog izolálása, majd a fogbélkamra megnyitása és a gyökércsatornák feltárása, amit trepanálásnak neveznek.
- A gyökércsatornák kitágítása, megtisztítása, az ott található elhalt idegek és szövetek eltávolítása, valamint a hosszuk kimérése.
- A gyökércsatornák fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő folyadékkal történő átöblítése azért, hogy a kórokozók elpusztuljanak.
- Szükség esetén gyógyszeres, illetve ideiglenes tömés behelyezése.
- A végleges gyökértömés elkészítése.
Mivel a beavatkozás meglehetősen sok lépésből áll, egy alkalom nem elegendő a kezelésre. Minimum két ülés kell hozzá, de előfordulhat, hogy ennél több látogatásra lesz szükség a rendelőben. Fontos még, hogy ha a gyökértömés elkészült, de ráharapásra érzékeny, vagy egyéb gond adódik vele, akkor mindenképpen vissza kell menni a fogorvoshoz!