A fogkopás okai és megelőzése

fogkopás

Szerencsére az emberi fog nem kopik akkora sebességgel, mint a rágcsálóké, viszont az a helyzet, hogy bizonyos szokások és az életkor hozzájárulnak a zománc elvékonyodásához. De nemcsak a zománcot érintheti az erózió, hanem a dentint is, ezért mindenképpen érdemes tisztában lenni azokkal a sokszor hétköznapi „tevékenységekkel”, amik hozzájárulnak a fogkopás kialakulásához, ezen keresztül pedig a fogak romlásához.

Aktuális cikkünkben először azt járjuk körbe, hogy milyen tényezők vezetnek az erózióhoz, illetve azt is megnézzük, hogyan kerülhető el a fogkopás.

A fogkopás leggyakoribb okai

Először is szögezzük le, hogy a fogkopás nem egyenlő a fogszuvasodással, mert ilyenkor a fogszövetben nem alakul ki lyuk. Az azonban igaz, hogy a saveróziót kiváltó ételek és italok túlzott fogyasztása idővel szuvasodáshoz vezethet. Ezek után lássuk, hogy mi az a négy leggyakoribb ok, ami a fogak kopásához vezethet.

Erózió (saverózió)

Azt a házi fogfehérítő módszerekből már tudjuk, hogy egyes gyümölcsök – például az eper vagy a citrom – bizony nem tesznek jót a fogzománcnak. Ugyanez a helyzet a szénsavas üdítőkkel is, illetve többek között a borral, gyümölcslevekkel stb. Az ezekben az élelmiszerekben található savak ugyanis a maró hatásuknak köszönhetően fokozatosan elvékonyítják a zománcot, azaz itt nem a káros baktériumok „dolgoznak”, hanem az elfogyasztott ételek és italok.

A savak másik forrása a gyomorból visszaáramló tartalom, amit a refluxbetegség okoz, de a bulimiások között is gyakran megfigyelhető a fogkopás. A fogerózió leggyakrabban a felső metszőfogak belső részét érinti, valamint az első fogak tetején fordul elő. A fogzománc elvékonyodásával a dentin előtűnik, a fogak sárgás-szürkés színt vesznek fel, illetve érzékennyé válnak a hidegre, melegre stb.

Attríció, azaz a fogak felszínének kopása

A fogak felszínének kopása a szemközti foggal, fogpótlással való érintkezés miatt történik. Ha valaki éjszaka csikorgatja a fogait, vagy egy saját foggal szemben porcelán borítású korona van, akkor az így fellépő erőhatások következtében megsérül a fogzománc. Idősebb korban viszont már a „sima” rágás is vezethet fogkopáshoz egyszerűen az élettani folyamatok miatt.

Abrázió, mint a fogkopás oka

Az abrázió, vagyis a túl erős fogmosás hatására kialakuló fogkopás leginkább a fognyaknál fordul elő. Ilyenkor a fognyakat védő cementréteg kopik le, és szabaddá válik a dentin, a fog pedig érzékennyé válik a környezeti ingerekre.

Abfrakció

A fognyaki részen kialakuló anyagvesztés jellemzően a kisőrlőket érinti a túlterhelés miatt, különösen abban az esetben, ha a nagyőrlők már nincsenek meg.

Milyen tüneteket okoz a fogkopás?

A fogkopás leggyakoribb velejárója a fogak érzékenysége, de a fogak akár le is töredezhetnek, illetve teljesen simára kophat a felszínük, élük. Komolyabb esetekben a fogbél elhalása is bekövetkezhet, de gyulladás, valamint fájdalom is kialakulhat. Az állkapocs ízületei ugyancsak megsínylik a fogak kopását, különösen akkor, ha fogak csikorgatása áll a háttérben.

Hogyan előzhető meg a fogak kopása?

A fogkopás megelőzésére számos módszer létezik. Természetesen mindig a kiváltó oknak megfelelő megoldást kell alkalmazni, de ettől függetlenül érdemes lehet valamennyi tanácsot megfogadni, hiszen ezek mind hozzájárulnak a fogak épségének megőrzéséhez.

  • Helyes táplálkozás: a saverózió elkerülésének leghatékonyabb módja az elfogyasztott ételek és italok gondos megválasztása. Tanácsos a savas élelmiszerek kerülése, de a tea és a kávé fogyasztását sem árt mérsékelni. A szénsavas üdítőket szintén érdemes száműzni az étrendből, de még számos élelmiszert említhetnénk, amik hozzájárulhatnak az erózióhoz.
  • Jó szájhigiénia: a napi kétszeri alapos fogmosás mellett arra érdemes odafigyelni, hogy az étkezések után teljen el legalább 30 perc a fogtisztításig. A savak által felpuhított zománc ugyanis sérülékeny, ezért meg kell várni, amíg a nyálból felvett kalcium és foszfor segítségével visszakeményedik.
  • Harapásemelő sín: ha az éjszakai fogcsikorgatás a ludas, akkor ennek a kis eszköznek a viselése lehet a válasz a problémára.
  • Dentálhigiéniai tanácsadás: a jó fogmosási technikával az abrázió mértéke csökkenthető.

És ami a legfontosabb, hogy a tünetek észlelése után mielőbb lássa fogorvos a gondot okozó fogakat, hogy ne alakuljon ki súlyosabb állapot!

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top