A csontritkulás leggyakoribb okai

csontritkulás okai

Az implantátumok beültetése kapcsán sokat beszélünk róla, hogy mennyire fontos a megfelelő, erős csontállomány a műtét elvégzéséhez. Természetesen lehetőség van csontpótlásra, sajnos azonban ez a beavatkozás nem mindig végezhető el. Arról nem is beszélve, hogy akár a csontritkulás is komoly gondot okozhat; különösen a betegségre kapott gyógyszerek jelenthetnek nagy kockázatot, amiről korábban már írtunk. Ezért is kellene kiemelt hangsúlyt fektetni a megelőzésre, de ehhez ismerni kell azokat az okokat, amik a csontritkulás hátterében állnak.

Nézzük, miért alakul a csontritkulás, és hogyan tehetsz ellen!

Mi az a csontritkulás?

Azoknál, akik csontritkulásban szenvednek, a csontok alakja és mérete nem változik – ami módosul a probléma súlyosbodásával, az a csont sűrűsége. Ennek a hátterében pedig az áll, hogy a csontképzés már nem működik megfelelően. Azt is tudni kell, hogy a testünkben az új csontszövet keletkezése mellett a régi folyamatosan lebomlik, elhal, ám jó esetben ez a két hatás egyensúlyban van. Úgy 35 éves korra a csonttömeg eléri a maximumát, majd ahogy idősödünk, már valamivel kevesebb csont jön létre, mint amit elveszítünk.

Az implantátum beültetését mindez úgy befolyásolja, hogy amennyiben a csont nem elég sűrű, nem tud majd becsontosodni a műgyökér, nem lesz meg a kellő stabilitása, és egyszerűen kiesik.

Mik a csontritkulás leggyakoribb okai?

Hogy pontosan mi váltja ki a csontritkulást, azt még kutatják, annyi azonban biztos, hogy nőknél a menopauzát követően – ahogy a szervezet kevesebb ösztrogént termel – felgyorsul a csonttömeg csökkenése. Persze az sem mindegy, hogy ki milyen szintről indul, ugyanis minél nagyobb a kiindulási csonttömeg, annál kisebb az esély a komoly oszteoporózisra.

Hogyan előzhető meg az oszteoporózis?

A csont sűrűségét alapvetően két tényező határozza meg. Az egyik a csont ásványianyag-tartalma (kalcium, foszfát), a másik pedig a szervesanyag-szint, vagyis a kollagénrostok. Éppen ezért lényeges, hogy olyan táplálékokat fogyasszunk, amik a szükséges mennyiségben tartalmaznak kalciumot, illetve a D-vitamin bevitelére is oda kell figyelni, hiszen szükség van rá a kalcium felszívódásához. A mozgás szintén fontos, ugyanis az aktív életmód elősegíti a csontképződést.

Hogyan befolyásolja a csontritkulás az implantátumok beültetését?

A csontritkulás nem kizáró tényező az implantációból, az viszont fontos, hogy a betegség gyógyszeres kezeléséről szólni kell a konzultáció során, csakúgy, mint a többi egészségügyi problémáról.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top