Fogászati vészhelyzetek az ünnepek alatt: mi a teendő?

fogászati vészhelyzetek

Sajnos a fogászati vészhelyzetek nem ismerik az ünnepeket, és a problémák nem tartanak szünetet csak azért, mert itt a karácsony és a szilveszter. Ráadásul néha éppen az erre az időszakra jellemző felszabadultabb viselkedés és figyelmetlenség vezet egy-egy, egyébként elkerülhető balesethez, mint például ahhoz, hogy letörik a fogból egy darab, vagy kipottyan a tömés. A kérdés ilyenkor az, hogy mi a teendő, amíg eljutunk a fogorvoshoz, azaz hogyan kell a sérült, fájó fogat otthon kezelni?

Mik a leggyakoribb fogászati problémák, amik az ünnepek alatt sem „pihennek”?

Kezdjük a fogfájással: gyakran előfordul, hogy egy problémás fog heteken, hónapokon át teljesen tünetmentes, és ezzel elaltatja a figyelmet. És szinte az is borítékolható, hogy a legrosszabbkor durran be, olyankor, amikor szünetel a rendelés. Egy-egy keményebb ételre ráharapva a tömés eshet ki, vagy lazulhat meg, ami ugyan nem a világvége, de igen kellemetlen tud lenni, és akár a meghitt pillanatokat is elronthatja. A fogérzékenységgel hasonló a helyzet, hiszen sokszor inkább csak enyhe panaszokat okoz, mégis a háta közepére kívánja az ember.

A fogászati vészhelyzetek egy másik csoportjába azok a szerencsétlen esetek tartoznak, amiket a különféle ételek és italok fogyasztása okozhat. Ilyen lehet a süteményekben maradó dióhéj vagy meggymag, a szálka, a ragadós édességek, de az is balul üthet ki, ha valaki foggal szeretne feltépni egy zacskót, esetleg egy üdítős dobozt. Ezeknek a meggondolatlan cselekedeteknek a fogak ihatják meg a levét: letörhetnek, sérülhet a fogzománc stb.

Mi a teendő fogászati vészhelyzetek esetén?

Fájós fog esetén az elsődleges teendő a fájdalomcsillapítás. Hogy erre melyik pirula lesz a legjobb, az egyénenként eltérő, de ajánlott olyat választani, aminek gyulladáscsökkentő hatása is van. És nem, ha a fogba tömködjük a gyógyszert, attól nem lesz hatékonyabb, és nem múlik el előbb a fájdalom, szóval érdemes a hagyományos bevétel mellett maradni. Akik a természetes megoldások hívei, azok pedig próbálkozhatnak például szegfűszeggel, de a jeges borogatás is sokat segíthet.

A fogászati vészhelyzetek enyhítésének céljából az sem árt, ha a túlságosan édes, savas, fűszeres, illetve meleg és hideg ételeket, valamint italokat kiiktatjuk ebben az időszakban, ezekre ugyanis extra érzékenységgel reagálhatnak az amúgy is beteg fogak.

A megfelelő szájápolás szintén fontos, hiszen meg kell akadályozni a káros bacik elszaporodását a szájban. Természetesen ilyenkor finomabban kell fogat mosni, mint egyébként, és a szájvízzel is sokkal óvatosabban kell öblögetni, de semmiképpen nem szabad kihagyni a fogápolást! Az ünnepi időszak elmúltával pedig minél előbb meg kell mutatni a problémát okozó fogat az orvosnak, illetve nagyon súlyos trauma esetén a fogászati ügyeletet is fel lehet keresni.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top