Fogászati tanácsok az ünnepek idejére

karácsonyi fogászati tanácsok

Mindjárt itt vannak az ünnepek: előbb a karácsony, majd a szilveszter, és ami biztosan nem hiányzik, az egy kínzó fogfájás, vagy bármilyen egyéb fogászati probléma. Hogy semmi ne rontsa el a kellemes pillanatokat, arra persze már korábban készülni kellett volna: év közben el kellett volna végeztetni az esedékes kezeléseket, illetve részt kellett volna venni az ajánlott kontrollon.

De mi a helyzet abban esetben, ha mindezek nem történtek meg? Mit lehet tenni, ha váratlanul – vagy nem is annyira váratlanul – fájni kezd a fog, vagy egy baleset miatt letörik?

Legyen otthon fájdalomcsillapító!

Valószínűleg minden háztartásban megtalálható valamilyen fájdalomcsillapító, de érdemes megnézni a családi patikát, nehogy akkor jöjjön a meglepetés, amikor be kellene venni egy tablettát. Az ibuprofén hatóanyagot tartalmazó szerek elég hatásosak, a paracetamolok azonban kevésbé, az acetilszalicilsav pedig, ami az Aspirinben található, nem különösebben fogja enyhíteni a fájdalmat. Ma már a Cataflam is kapható recept nélkül (Dolo), tehát ha valaki számít rá, hogy esetleg fájhat a foga, akkor érdemes ezt a készítményt bespájzolnia.

Mielőbb kérj időpontot!

A fájdalomcsillapító csak átmeneti megoldás, ezért fontos, hogy ha valamilyen fogászati probléma jelentkezik, minél előbb kérj időpontot! Már csak azért is, mert a fájdalom elmúltával sokan hajlanak rá, hogy tovább odázzák a fogorvos felkeresését, míg abban az esetben, ha megvan az időpont, már nehezebb lemondani, mint megjelenni a rendelőben.

Ha nagyobb a baj, irány az ügyelet!

A fogfájás nem a legkellemesebb állapot, de azért ki lehet vele húzni néhány napig, amíg újra kinyit a rendelő. Ha azonban valamilyen komolyabb baj történik – kitörik a fog, súlyosan megsérül az íny, nem akar csökkeni a fájdalom a gyógyszerek hatására sem stb. –, akkor szenvedés helyett irány az ügyelet, ahol ellátják a sürgős eseteket.

Csak óvatosan az ételekkel és italokkal!

Léteznek olyan ételek, amiket az ünnepek alatt sem árt kerülni. Ilyenek a ragacsos édességek, amik könnyen a fogba ragadhatnak, és kiszedhetik a tömést, egy keményebb falatra harapva pedig letörhet egy darab a fogból. A túl hideg vagy forró italokkal, ételekkel azoknak kell vigyázniuk, akik érzékeny fogakkal rendelkeznek, de a szénsavas üdítők is okozhatnak szenzitivitást.

A fogak rágásra valók, és nem másra!

A fogak nem váltják ki sörnyitót, és nem is arra valók, hogy feltépjük velük a csomagolásokat! Ezeknek a meggondolatlan cselekedeteknek a vége könnyen lehet egy súlyosabb beleset, ezért a fogakat csak rágásra használd, minden másra létezik valamilyen eszköz. Ha mégis bekövetkezne a legrosszabb, akkor viszont minél előbb lássa fogorvos a sérülést, egy letört fog ugyanis nem fog magától gyógyulni.

Ragaszkodj a kialakított rutinodhoz!

A nagy rohanásban könnyű megfeledkezni a fogtisztításról. Egy családi vacsora utáni késői hazatérés, ami után úgy érzed, annyi erőd sincs, hogy az ágyig elvonszold magad. Amikor egész nap az ünnepi menüt készíted, és estére majd’ leragad a szemed. Ha még az utolsó pillanatokban is az ajándékok beszerzésén fáradozol, és csak sebtében kapsz be valamit egy gyorsétteremben. A céges buli, ahonnan hullafáradtan érsz haza…

Igen, ezek mind jó kifogásnak tűnnek, hogy kihagyd az esti fogmosást, hogy ne használd a fogselymet, de ha napokon keresztül hanyagolod a szájápolást, annak bizony meglehet a böjtje. Éppen ezért lényeges, hogy ragaszkodj a kialakított rutinodhoz: az a 2×2 perc tényleg nem olyan sok, hogy ne férjen bele akár a leghosszabb napba is.

Figyelj oda a gyerekekre is!

A gyerekeknél különösen nagy a csábítás a fogmosások kihagyására, pláne akkor, ha egyik program éri a másikat. A folytonos nassolás szintén „veszélyforrás” lehet: ilyenkor szinte mindenki rájár a fenyőfára aggatott szaloncukorra, ami után gyakran elmarad a fogtisztítás. Vagyis rájuk kiemelten figyelni kell, hogy megóvd a fogaikat a szuvasodástól.

Érdemes sajttal zárni az étkezéseket

A sajtokról köztudomású, hogy közömbösítik a savakat, ezért például jó kísérői a borozgatásnak, vagy remek lezárói az étkezéseknek. Ráadásul finomak is, ami még egy plusz mellettük a fogszuvasodás megelőzésén kívül.

Jelentkezzen be most!

Ilyen formátumban adja meg: 19800101
Ilyen formátumban adja meg: 06301234567
Scroll to Top