Vajon hányan hallottunk már az inlay, onlay vagy az overlay tömésről? Esetleg a cirkonhíd és a cirkonkorona közötti különbségről?
A fogorvost rendszeresen látogató páciensek bizonyára gyakran dobálóznak hasonló kifejezésekkel, és ha szerencsénk van, mi ezeket csak hírből ismerjük. Hiszen akkor még nincs szükségünk rá, és leginkább azért nem, mert a fogaink egészségesek.
Olykor azonban szeretnénk puszta kíváncsiságból tájékozódni, és felmérni a lehetőségeket.
Ragadjunk hát ki két olyan kifejezést, amelyekről jó, ha többet tudunk! Nézzük, mire jó például a cirkonhíd és a cirkonkorona!
Mit tud a cirkonkorona?
A korona felrakása remek megoldás azoknak, akik egy töméssel már nem kezelhető (vagy akár egy gyökérkezelt) fogat szeretnének megmenteni.
Ha a korona anyagát vesszük figyelembe, a lehetőségek száma végtelen. Választhatunk fémkerámia, tiszta kerámia és még számos egyéb fogpótlás közül, de az utóbbi években a cirkónium-dioxid vázra épült porcelán bizonyult a legfelkapottabbnak.
Nézzük hát, mit tud egy korona!
Ez a fajta fogmű épülhet a megmentett fog csonkjára, fogvesztés esetén pedig implantátumra, amelyet a páciens csontjába ültetnek.
Amennyiben saját fogra épül, úgy a koronakészítés első lépése a vállas preparálás, azaz a fog lecsiszolása. Ezek után következik a próba, majd a fogmű felragasztása.
Foghiány esetén is hasonló az eljárás. A különbség csupán annyi, hogy ez esetben az implantátumra épül a fogmű (ami megtörténhet ugyanúgy ragasztással vagy csavarozással is).
Mindkét megoldásra igaz a természetes hatás és a rendkívüli tartósság.
Cirkonhíddal a nagyobb foghiány is áthidalható
Amennyiben több, egymás melletti korona kerül a szájüregünkbe, már nem szóló koronáról, hanem hídról beszélünk. A híd egy kiváló megoldás arra, hogy megszüntessünk vele egy hiányos területet, de az implantátummal ellentétben csak a koronai részt pótolja, a gyökeret nem.
Hasonlóképpen a koronához, épülhet meglévő fogakra és implantátumokra is, a lényeg, hogy két ponton meg legyen támasztva. Ez a két pont általában a foghiánnyal szomszédos két fog, amelyek pillérként tartják a középen található hiányos rész feletti hídelem.
Többféle foghíd létezik, a pótlásra váró fogak helyétől és számától függően. A fogorvosunk helyzettől függően fogja eldönteni, milyen hídra van szüksé